מה זה שוק החיטה

 

חוזים עתיידיים, סחורות, מט"ח ומדדים

החיטה ושאר הסחורות החקלאיות שבשנים האחרונות נמצאות בעלייה, ממשיכות במרוץ השוורים עקב הביקוש ההולך וגובר, וההיצע שהולך ופוחת עקב מספר גורמים. בין הגורמים נכללים: מזג האוויר, עלייה ברמת החיים במדינות מתפתחות, וגידול טבעי של אוכלוסיית העולם.

החיטה היא הגידול השני הנפוץ ביותר העולם, אחרי תירס ולפני אורז. יצרניות החיטה הגדולות כיום בעולם הן סין והודו שמגדלות אותו לשימוש המדינה ותושביה, וארה"ב שמייצאת את החצי מהכמות שהיא מגדלת. מאז שנות השישים גדל שטח הזריעה פי שתיים בלבד, אך הייצור גדל פי שישה, עקב החדרת זנים עתירי יבול. בשנת הגידול 2007-2008 צרך העולם כ-617,562 אלף טון חיטה.

על המסחר בחיטה משפיעים מספר דו"חות המהווים כלי עזר לסוחרים, כגון: ד"וח צפי לזריעה, דו"ח הערכת היצע וביקוש עולמיים, דו"ח מלאי תבואות, דו"ח חיזוי מזג אויר שבועי, וכו'. בנוסף, הסוחרים המקצועיים עוקבים גם אחר מזג האויר באוסטרליה, המייצרת כמויות נכבדות של חיטה.

מחירי החיטה בעולם מושפעים ממזג האוויר, מאחר שבתקופות של בצורת התפוקה המופקת משדות חיטה קטנה מהמצופה. בזמנים של סופות והוריקנים שדות שלמים נמחקים והתפוקה יורדת, בגלל ההתחממות הגלובלית תפוקתם של שדות החיטה יורדת. לכן למזג האוויר השפעה מכרעת במחירי החיטה בעולם, כאשר ישנה חוסר וודאות לגבי מזג האוויר המחירים עולים.                                         

ישנן מספר סיבות לעלייה האחרונה במחירי המזון. הבצורת ששררה בשנים 2005-2006 בכמה מהמדינות שהן יצרניות החיטה הגדולות והביאה למלאים נמוכים (רזרבה עולמית של 54 יום צריכה בלבד!), אינפלציה במחיר הנפט, הכפלה של צריכת הבשר בכמה מדינות מתפתחות, והסטה של כ-5% מתפוקת הדגנים לייצור דלק ביולוגי.

בשנים האחרונות רמת החיים במדינות העולם השלישי התפתחה מאוד, וכתוצאה מכך ה"עניים" שפעם לא היו נחשבים שצרכני חיטה גדולים, משתמשים וצורכים כמויות גדולות, דבר המשפיע על הביקוש ההולך וגובר. כמו כן, גם אוכלוסיית העולם הולכת וגדלה ויותר אנשים שצורכים חיטה ומוצריה. אם זאת בגלל ההתחממות ההיצע הולך ויורד ולכן נהיה חוסר והמחירים עולים.

בשנים האחרונות עקב התחממות כדור הארץ ומחסור בגשמים, התרבות האוכלוסיה במדינות העולם, העלייה ברמת החיים המחירים מרקיעים שחקים, והשווקים של הסחורות החקלאיות עולים על בסיס של ביקוש עולה מול היצע מוגבל.

 

נתונים טכניים:

שעות מסחר- בחוזה הידני: (17:30-21:15 (שעון ישראל. באלקטרוני, 21 שעות ביממה.

גודל חוזה- 5,000 בושל.

חודשי מסחר פעילים- מרץ, מאי, יולי, ספטמבר, דצמבר.

ציטוט מחיר- דולר אמריקני לבושל, לדוגמא: 4.7525 דולר לבושל.

גודל טיק – כל תזוזה של 0.0025 סנט/בושל מתבטאת ב- 12.50 דולר לחוזה.