מה זה פורקס

ו

חוזים עתיידיים, סחורות, מט"ח ומדדים

שוק המט"ח (forex) הינו השוק הגדול והנזיל ביותר בעולם,כאשר נפח המסחר בשוק המט"ח הוא הגדול ביותר בעולם ועומד על כשלושה טריליון דולר ביום.

היקפי המסחר העצומים מקנים עלויות מסחר נמוכות ,אפשרויות ביצוע בכל זמן נתון,אפשרויות רווח גם בשוק יורד ואי אפשרות לגופים גדולים לשנות  ולהשפיע על מהלכי המסחר.ניסיון העבר מוכיח שאפילו גופים ממשלתיים כגון הבנק המרכזי ביפן לא יכולים להשפיע על השוק לאחר שבשנת 2003 ניסה הבנק היפני להחליש את המטבע אך ללא הצלחה.

שוק המט"ח פעיל 24 שעות ביממה ונסחר סביב השעון על פני שלוש יבשות ומאפשר לסחור בכל שעה במהלך היום,השוק נפתח לפי שעון ישראל ביום ראשון בשעה 22:00 ונסגר ביום שישי בשעה 12:00.

בשוק המט"ח ישנם שבעה צמדי מטבעות עיקריים המרכזים כ – 85% מכלל נפח המסחר במט"ח והם: יורו/דולר , לירה שטרלינג/דולר , דולר/ יין יפני ,דולר/ פרנק שוויצרי , דולר/ דולר קנדי , דולר אוסטרלי / דולר , דולר ניו זילנדי/ דולר.

השחקנים והגופים העיקריים הפועלים בשוק המט"ח הם: ספקולנטים ומשקיעים הפועלים בשוק על מנת לייצר רווח מתנודות השערים,שחקנים אלו מהווים כ-90% מהפעילות בשוק המט"ח.

מגדרי סיכונים אשר חשופים לשערי מט"ח,ביניהם נמנים יבואנים ויצואנים.מגדרי הסיכונים פועלים בשוק המט"ח על מנת להגן על עצמם.

בנקים מרכזיים אשר מתערבים בשוק המט"ח לעתים רחוקות על מנת לפקח על כמות הכסף ולשמור על שער חליפין ורמת מחירים יציבה.

ניתוח שוק המט"ח פועל בשתי צורות שונות: הניתוח הפונדמנליסטי שמתמקד בתיאוריות כלכליות ובמצב השוק הקיים בזמן נתון כאשר יש לשים לב להתפתחויות פוליטיות , נתונים כלכליים ומצב המשקיעים בשוק.

ניתוח זה מתבטא במצב השוק לטווח ארוך(מיתון או צמיחה) ע"י דוחות כלכליים , נאומי נגידי בנק מרכזי על החלטות ריבית והתפתחויות פוליטיות ובטחוניות.

עם זאת נתונים כלכליים יכולים להשפיע על השוק גם בטווח הקצר.

הניתוח הטכני מתמקד בניבוי עתידי לשוק ע"י גרפים וכלים טכניים שונים העוזרים לניתוח השוק.

ניתוח זה יעיל למסחר יומי ולטווחים עד 3 חודשים ועוזר לסוחר למצוא את נקודות הכניסה והיציאה הטובות ביותר.

הדרך הטובה ביותר לניתוח השוק היא שילוב של שני הניתוחים הללו.

המידע בשוק המט"ח מפורסם כיום בכל אתרי הכלכלה ובחדרי העסקאות כך שלכל הסוחרים בשוק המט"ח יש תנאי מסחר שווים בניגוד לשווקים אחרים אשר בהם לגופים גדולים או לאנשים מסויימים יש מידע הנותן להם יתרון על פני סוחרים אחרים.

בניגוד לשוק שבו הפעולות עוברות דרך מסחר בין בנקאי והגופים המתווכים הם עושי שוק ,בחוזים עתידיים על מט"ח הפעולות עוברות דרך הבורסות השונות בעולם לחוזים עתידיים, מה שיוצר שערים אמינים ואחידים ומרווחי קנייה/מכירה נמוכים יותר.(יורו/דולר – פיפ אחד).

עלות החוזים העתידיים על מט"ח היא גובה הבטחונות בלבד כאשר על מנת לרכוש חוזה אחד של יורו דולר בשווי של 125,000$ יש צורך ב – 1000$ בלבד בעוד שווי כל נקודה היא כ-12.5$.

המינוף בעסקאות המט"ח והאפשרות להניב תשואה יעילה על הכסף גרמו לשוק להיות אטרקטיבי.

עמלות המסחר בחוזים עתידים על מט"ח נמוכות יותר ממסחר בין בנקאי במט"ח וזאת מכיוון שבחוזים עתידיים אין עשיית שוק ,המרווחים נמוכים יותר ,אין עמלת גלגול או תשלומי ריבית.

תנאים אלו יוצרים מסחר יעיל ואמין יותר בחוזים על מט"ח מאשר בעסקאות spot .