למה קונים זהב

מחיר הזהב ממשיך לטפס. לאחרונה התבסס מחיר הזה על טווח מחירים בין 930 ל – 980 דולר ומחיר ה 1000 דולר לאונקיה מדגדג לנו שנית.

אבל מדוע קונים זהב? מדוע מחירו ממשיך לעלות והאם עלייתו מרמזת על אי ודאות כלכלית?

  

בניגוד לסחורה אחרת, כמו חיטה למשל, שרוב ההיצע שלה נובע מהיבול השוטף של השנה, הזהב ניתן לאחסון. רוב היצע הזהב הוא תוצאה של מאות שנות הפקה, ואילו לתפוקה של השנה האחרונה כמעט שאין השפעה על המחירים. אך הזהב הוא קודם כל סחורה בבורסת הסחורות ומחירו תלוי בהיצע ובביקוש.

ההיצע העולמי של הזהב מוערך ב-135 אלף טונה והתפוקה השנתית היא כ-2,500 טונה. הזהב מתנהג יותר כנכס לטווח ארוך, כמו מניות ואג"ח, ופחות כסחורה מתכלה, ומאפיין זה של הזהב הוא חשוב מאוד, כי הוא משלב את גורם הציפיות. כמו בשוק המניות הראייה היא לעתיד, והמחיר תלוי במידה רבה בציפיות להיצע ולביקוש העתידיים. בנוסף משפיעים גורמים של חוסר ודאות.

גורם אי ודאות אחד הוא השאלה אם ייתגלו מאגרים חדשים. שאלה אחרת היא אם יפותחו טכנולוגיות חדשות בהפקה, שיורידו את העלויות ויגדילו את ההיצע – כפי שקרה בעבר לאחר גילוי "העולם החדש" עם מכרות בעלות הפקה נמוכה של ממלכת האינקה בדרום אמריקה ולאחר מכן גילוי הזהב בקליפורניה ואוסטרליה ב-1850. טכנולוגיות חדשות עשויות לא רק להגדיל את התפוקה של מכרות קיימים אלא גם לאפשר הפקה ממכרות באיכות נמוכה שלא השתלמו קודם.

________________________________________

באחרונה הודיע הבנק הרוסי על רצונו להגדיל את מלאי הזהב הנמצא ברשותו ותרם לעליית המחירים

________________________________________

מצד שני, התפוקה תלויה גם במחיר: אם המחיר גבוה, בעלי המכרות יגדילו את התפוקה או יפעילו מכרות חדשים באיכות נמוכה. ואם המחיר נמוך מאוד, מכרות ייסגרו או יקטינו את התפוקה.

הזהב אינו מתכלה ואינו מתבלה, ועל כן הוא נכלל ברובו במלאי העולמי. הביקוש הגדול ביותר לזהב הוא לתעשיית התכשיטים ולצרכי השקעה, ומוערך בכ-3,000 טונה לשנה. בנוסף קיים ביקוש גובר לענפי האלקטרוניקה, כ-1,000 טונה נוספים בשנה, מכיוון שהזהב קל מאוד לעיצוב ושיטוח ציפויים וחוטים דקים. סך כל הביקוש השנתי לזהב גבוה ביותר מ-50% מהתפוקה השנתית.

מקור נוסף לביקוש לזהב מיוחס לתפקידו במערכת המוניטרית העולמית – למלאי של הבנקים המרכזיים, שמהווים שחקן מרכזי במסחר בזהב. למשל, באחרונה הודיע הבנק הרוסי על רצונו להגדיל את מלאי הזהב הנמצא ברשותו ותרם לעליית המחירים. מתוך ההיצע הכולל של 135 אלף טונה, כ-40 אלף טונה מוחזקים בידי הבנקים המרכזיים בעולם.

מחירי הזהב והאינפלציה

מובן שאין להתייחס לזהב רק כסחורה. מימי קדם שימש הזהב כמטבע ולאחר מכן כבסיס למטבע. על אף שמתכת זאת אינה משמשת יותר כמטבע ואפילו הסטנדרט של הזהב בבנקים המרכזיים בוטל, אסוציאציה זאת עדיין משפיעה על אנשים רבים.

הדיון על מחירי הזהב מתמקד בשאלות אם הדולר טוב פחות מהזהב ואם יש קשר בין שינויים במחירי הזהב לרמת המחירים הכללית ולאינפלציה בפרט. ניתן לצפות שקיים יחס טבעי בין רמת המחירים הכללית למחיר הזהב, וכשרמת המחירים עולה – גם מחיר הזהב עולה.

________________________________________

לפחות מבחינה סטטיסטית ניתן לומר ששינוי במחיר הזהב יבשר בדיוק של 70% על שינוי קרוב באינפלציה

________________________________________

בטווח הארוך התבררה טענה זאת כנכונה. ב-70' היה המחיר לאונקיית זהב 35 דולר, וכיום הוא יותר מ-900 דולר. אבל בטווח הקצר יותר נראה כי אין קשר מיידי בין מדד המחירים לצרכן לבין מחיר הזהב: מ-80' עד 98' ירד מחיר הזהב מ-850 דולר לאונקיה עד ל-285 דולר לאונקיה, ואילו מדד המחירים לצרכן בארה"ב עלה פי שניים.

לעומת זאת קיים יחס אמיץ בין מחיר הזהב להאצה באינפלציה. בראשית שנות ה-80, מחיר הזהב בישר ותאם אינפלציה גבוהה, והמגמה נמשכה עד 88'. בשנות ה-90 ירד מחיר הזהב וכך גם האינפלציה.

הנתונים מראים כי עלייה של 100 דולר במחיר אונקייה מבשרת על עלייה של 2.4% בשיעור האינפלציה. אי אפשר להתעלם גם מגורם שלישי ומכריע – היצע הכסף – שיכול להשפיע על שניהם ולשבש את הקורולציה ביניהם. אך לפחות מבחינה סטטיסטית ניתן לומר ששינוי במחיר הזהב יבשר בדיוק של 70% על שינוי קרוב באינפלציה.

הספקולנטים באים

באחרונה ניתן לראות בבירור שהזהב עובר תהליך "פיננסיזציה" – הופך למכשיר פיננסי נגיש לציבור הרחב. כיום יכול כל אדם לרכוש חוזה עתידי על זהב דרך בורסת החוזים העתידיים, וספקולנטים רבים נמשכים למסחר במתכת התנודתית הזאת. מעבר לכך שכניסת הספקולנטים והסוחרים הפרטיים לשוק הזהב הגדילה את מחזור המסחר הפיננסי בכ-1,000%, היא שינתה בצורה דרסטית את סטיית התקן במחירי המתכת, וכיום המסחר בזהב דומה מאוד באופיו ובתנודותיו למסחר במניות.

בשנה האחרונה נרשמה עלייה ניכרת במחירי הזהב – בשיעור גבוה מ-50% – מ-800 דולר לאונקייה ב-2008 עד לשיא של 1000 דולר לאונקייה בשנה האחרונה. בניגוד לעבר, מחיר הזהב עלה יחד עם מחירי המתכות האחרות – כסף, פלטינה או נחושת.

הגורם המיידי המיוחס הפעם לעלייה זאת הוא תעשיית מדינות העולם השלישי. הביקוש הגובר למתכות מצד התעשייה העולמית המתפתחת, מול מלאי העתודות המוגבל, תהליכי הכרייה המיושנים, הספקולנטים, הבנקים וגורמים נוספים, מאיימים להביא את הזהב בחזרה לשיאי העבר, שבישרו על אי ודאות כלכלית או על אינפלציה גבוהה מתקרבת.

-

הכותב מנהל את חברת vtrade העוסקת במסחר והשקעות בחוזים עתידיים וסחורות בבורסות העולם zvika@vtrade.co.il